Sekty są o tyle podstępnym rodzajem kultu, że wielu członków nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że należą do sekty. Często dopiero po wielu latach przebywania w sekcie lub z pozycji obserwatora jesteśmy w stanie uświadomić sobie zagrożenia, jakie niesie za sobą dana wspólnota. Sekty opierają się na pewny schemacie – sprawdź, jakie znaki mogą świadczyć o tym, że jesteś członkiem sekty!
Kult lidera
Sekty mają swój początek w charyzmatycznym liderze, który jest w stanie przekonać innych do swojego punktu widzenia. Lider może nazywać siebie nauczycielem, mesjaszem, prorokiem lub przewodnikiem. Jedno jest pewne – wszelka krytyka i niezgadzanie się z jego nauką, zdaniem i punktem widzenia jest w sekcie niemile widziane, nawet jeśli krytyka jest słuszna. Jednostki, które swoim zachowaniem nie będą idealizować lidera mogą być ośmieszane, represjonowane albo odcinane od kultu i jego członków.
Sekta skupia się wokół wierzeń przekazanych przez lidera, a według zagorzałych członków kultu lider ma zawsze rację, więc jego wierzenia są jedynym słusznym poglądem na świat. Porywający swoimi ideałami lider daje członkom sekty poczucie autorytetu, przynależności i bezpieczeństwa. Krytyczne myślenie nie jest wskazane – w końcu lider o wszystko się zatroszczy.
Stosunki z byłymi członkami wspólnoty

Kolejnym znakiem ostrzegawczym może być to, jak traktowani są byli członkowie wspólnoty. Osoby, które odeszły z sekty, są odcinane od obecnych członków i często nie mogą nawet utrzymywać kontaktu z przyjaciółmi czy rodziną, jeśli nadal stanowi część sekty.
O byłych członkach kultu nie mówi się wcale lub stawia się ich w złym świetle, przekonując innych, że byli leniwi i zagubieni, a ich obecne słowa to czyste kłamstwa wynikające z zazdrości lub zawiści.
Potrzebujesz wspólnoty, by czuć się dobrze

Sekty sprawiają, że ich członkowie potrzebują ich, aby czuć się kochanymi i godnymi bycia w danej grupie. Jednocześnie sekta wpędza swoich członków w poczucie winy z powodu bycia niewystarczająco dobrym i zaangażowanym człowiekiem. Odpowiedzią na ten problem jest słuchanie swojego lidera po to, aby znów poczuć się dobrze.
Wszystkie emocje i samopoczucie członków grupy uzależnione są od lidera i jego słów. Sekty uzależniają swoich członków do siebie, często doprowadzając ich do zerwania więzi z bliskimi oraz do porzucenia ich planów życiowych. Sekta staje się jedynym sensem życia.
Brak przejrzystości finansowej i prawnej
Sekty opierają się na założeniach braterstwa, wspólnej miłości i pomocy, jednak zauważyć można, że brak tam pełnej przejrzystości. Od swoich członków mogą wymagać regularnych wpłat, pozbycia się ruchomości i nieruchomości na rzecz wspólnoty albo podjęcia się pracy i przelewania pensji na konto wspólnoty. Lider wymaga często od swoich wyznawców wyrzeczeń finansowych nawet wtedy, kiedy stoją na skraju bankructwa i biedy. Jednocześnie sekta nie jest przejrzysta finansowo, a wszystkie pieniądze trafiają do lidera i wyżej postawionych członków.
Liderzy sekty bardzo często uważają się za stojących ponad boskim i ludzkim prawem, a w ich akcjach nie ma nic z głoszonych przez nich idei. W sytuacji, kiedy są skonfrontowani z prawdą nie przyznają się do winy i szukają wymówek dla swoich akcji.
Do sekty trafić może każdy, nie ma znaczenia wiek, wykształcenie czy wykonywany zawód. Liderzy sekt doskonale wiedzą, jak manipulować nowych członków dając im złudne uczucie miłości, bezpieczeństwa i zrozumienia. Uświadomienie sobie, że mamy do czynienia z sektą nie zawsze jest łatwe – znajomość znaków ostrzegawczych pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa.