Skip to content
Menu
logonia.org
  • O MNIE
  • BLOG
  • DUCHOWOŚĆ DZISIAJ
  • DUCHOWOŚĆ I TECHNIKA
  • RELIGIA I SPOŁECZEŃSTWO
  • NAPISZ DO NAS
logonia.org

Między sportem a duchowością, czyli co łączy te dwie sfery ludzkiego życia

Posted on 07/05/202004/13/2023

Duchowość to pojęcie, które wydaje się być zarezerwowane dla – nazwijmy to tak – poważnych sfer ludzkiej egzystencji. To coś, co wpływa na wewnętrzną stronę życia. A sport? To przecież aktywność, która z założenia służyć ma rozrywce – bez względu na to, czy oglądasz, grasz, czy obstawiasz zakłady sportowe za pomocą forBET Kod promocyjny, sport powinien być zabawą. Czy pomiędzy tymi sferami zachodzi jakaś relacja? Z pewnością tak, ale zaskoczeniem może być, jak duża.

Analizując relacje pomiędzy duchowością a sportem, można przyjąć kilka perspektyw: to, jak wygląda współczesny sport, jakie emocje wywołuje wśród kibiców; jak ważne jest mentalne przygotowanie w danej dyscyplinie, a także to, jak działa sport na osoby, które go uprawiają i solowo, i w drużynie (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sporcie, odwiedź ekutno.pl).

Złączeni w sporcie

Przyglądając się definicji terminu duchowość zauważymy, że można go rozumieć w znaczeniu wąskim, jak i w znaczeniu szerokim. W tym pierwszym kojarzymy go przede wszystkim jako coś związanego z religią, z czymś metafizycznym. W znaczeniu szerokim – duchowość jest ogółem uczuć i przeżyć człowieka, których źródła mogą być całkiem inne niż wiara w Boga. Zauważyć można, że sport to taka dziedzina ludzkiej egzystencji, która często prowadzi do duchowych uniesień, wywołuje radość, ale też żal, smutek i rozczarowanie (jeśli chcesz poczytać więcej o sporcie, wejdź na futbol.pl). Z pewnością więc jest źródłem uczuć wyższych. Można przecież kochać sport, być mu oddanym i w związku z tym szanować zasady fair play i rywalizacji.

Z drugiej strony przyjrzeć się można uczuciom i relacjom pomiędzy ludźmi, między zawodnikami, ale również samymi kibicami. Obserwując drużyny sportowe – weźmy dowolną drużynę piłkarską i działających w niej sportowców, pomiędzy którymi rodzi się często specyficzny rodzaj więzi. Przejście jednego zawodnika z klubu do klubu dla fanów danej drużyny oznacza coś w rodzaju zdrady. Ale zwykle zawodnicy połączeni są przyjazną relacją.

Podobnie przeżycia duchowe dotyczą także tych zawodników, którzy walczą samotnie – na przykład maratończycy, czy lekkoatleci. Zwykłemu śmiertelnikowi trudno sobie prawdopodobnie wyobrazić uczucia, jakie spływają na sportowca, który staje na podium dzierżąc złoty puchar. Czy nie są to wzloty i uniesienia podobne do religijnej egzaltacji? Z pewnością!

Religijna cząstka

Na relacje pomiędzy duchowością a sportem patrzeć można jeszcze z innej perspektywy. Niektóre z dyscyplin wprost odnoszą się do prądów filozoficznych. Weźmy na przykład sztuki walki Dalekiego Wschodu. W wielu z nich istotny nacisk kładzie się na samodoskonalenie. Oznacza to nie tylko rozwój fizyczny, ale przede wszystkim duchowy. Mistrzowie tego typu dyscyplin podkreślają, jak ważna jest duchowość człowieka, i zaznaczają, że to w niej tak naprawdę tkwi siła fizyczna. Odnoszą się wprost do zasady, że twoje ciało może tyle, na ile pozwala ci umysł. Wreszcie w samym sumo skomplikowany ceremoniał otwarcia polega na odpędzaniu złych duchów. To odniesienie do duchowości w klasycznym ujęciu.

Bogowie sportu

Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest religijny wymiar sportu. Dziś w wielu dyscyplinach dostrzec można coś na kształt kultu. Drużyny, a przede wszystkim ich zawodnicy, sportowcy solowi, stają się dla swoich fanów bożyszczami. Fani ci podążają za nimi krok w krok – oczywiście nie dosłownie mówiąc, ale aktywnie kibicują im podczas każdego meczu, czy innego sportowego wydarzenia. Śledzą informacje o nich, a młodzi wielbiciele kolekcjonują  plakaty, zdjęcia, zbierają wszystkie plotki. Zastanawiamy się wtedy czy mamy do czynienia z sympatią, czy już może ubóstwieniem sportowca.

Jak widać więc sport bardzo często ma wymiar duchowy i wpływa na duchowość osób, które są z nim związane.

Art.spons.

Najnowsze wpisy

  • Piłka nożna: kultura czy kult?
  • Czym jest techno-animizm?
  • Między sportem a duchowością, czyli co łączy te dwie sfery ludzkiego życia
  • Czy nawiedzone domy istnieją naprawdę?
  • “Droga Przyszłości”: fenomen kościoła sztucznej inteligencji

Śledź i polub nas :)

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter
©2023 logonia.org | Powered by WordPress and Superb Themes!