Globalna Sieć to źródło wszelkiej informacji. Znajdziemy to wszystko. Internet otwiera przed nami olbrzymie możliwości: daje nam dostęp do nieograniczonych źródeł, książek, prac naukowych, wiadomości ze świata; pozwala nam głosować wirtualnie w wyborach, uczyć się języków, poznawać ludzi z drugiego końca świata, których nigdy byśmy nie poznali. Wszystko to dzięki Internetowi. To źródło obszernej wiedzy wszelakiej, a więc znajdziemy w nim także wiadomości o religii, o duchowości z każdego końca świata, wierzeniach istniejących czy wymarłych. Jest to zatem olbrzymie narzędzie do nauki o religii. Wystarczy tylko po tę wiedzę sięgnąć.
Jak się uczyć?

Możliwości jest mnóstwo. Wszystko zależy od tego, jaką wiedzę chcemy zdobywać oraz jak lubimy się uczyć. Przede wszystkim, warto najpierw zapytać się, co rozumiemy pod pojęciem nauki, gdyż jest to termin szeroki. Tak naprawdę nauką nazwać możemy już każde przyswojenie informacji, której wcześniej nie znaliśmy. Możemy tę wiedzę zaczerpnąć od jakiegoś autorytetu, nauczyciela, z mediów, z internetu, czy wprost z życia. Oczywiście istnieje też nauka w klasycznym słowa tego znaczeniu, rozumiana jako usystematyzowane zdobywanie wiedzy, poznawanie konkretnych terminów, schematów i informacji z przygotowanym wcześniej programem i wymaganiami. Podsumowując, jeśli więc zależy nam na wiedzy bardzo konkretnej, ugruntowanej, która daje nam możliwość ubiegania się o jakiś tytuł, to internet daje nam szansę takiej właśnie nauki. Jednocześnie jeśli chcemy – sami dla siebie – poszerzać horyzonty, zdobywać wiedzę, to sieć jest sama w sobie takim narzędziem do nauki, a jego podstawowym instrumentem jest internetowa wyszukiwarka. W ten sposób, krok po kroku, docierać możemy do coraz nowszych wiadomości, odkrywać kolejne ciekawostki, uczyć się tego wszystkiego, co chcemy.
Najbardziej typową metodą jest po prostu korzystanie z internetowych kursów, a nawet studiów online. Oferta jest bardzo bogata i zróżnicowana cenowo. Trzeba przyznać, że studiowanie przez Internet jest czymś naprawdę niezwykłym, gdyż nawet żyjąc setki kilometrów od najbliższego ośrodka akademickiego możemy pozwolić sobie na zdobywanie wiedzy pod okiem świetnych profesorów i otrzymać tytuł uczelni. Oczywiście studiowanie online wygląda nieco inaczej niż ta tradycyjna, ale jak każde studia także i te opierają się przede wszystkim na nauce własnej studenta. Jakby nie było przecież – wiedzy nam do głowy nie wleje… Po prostu musimy zdobyć ją sami. Dzięki studiom online uzyskujemy dostęp do profesjonalnie przygotowanych materiałów: wykładów, źródeł historycznych, opracowań, a także zdjęć, czy materiałów graficznych i dźwiękowych. Tego typu studia, kursy, czy szkolenia, jak i te tradycyjne przeważnie kończą się egzaminem, a nierzadko również wymagają napisania własnej pracy końcowej.
Spójrz na świat przez Internet

Oczywiście poza klasyczną formą nauki sposobem na zdobywanie wiedzy jest po prostu czytanie. Internet wprost pęka w szwach od portali i specjalistycznych serwisów internetowych, w których zdobywać można wiedzę na temat różnego typu religii, prądów filozoficznych, wyznań istniejących, wymarłych i wymierających. Nie jest niczym trudnym wyszukanie wiadomości na temat najbardziej nietypowych kultów, z którymi spotkać się można w odległym zakątku świata. Można powiedzieć, że taki sposób zgłębiania wiedzy jest niezwykle przyjemny: nie mamy narzuconego rygoru, nikt nas nie sprawdza, nie kontroluje postępów wiedzy. Wadą jest to, że wiadomości zdobywamy bardzo wybiórczo, kierując się ciekawością.
Z drugiej strony – czy właśnie to nie jest łączeniem przyjemnego z pożytecznym? Niezależnie od tego, jaki sposób kształcenia przyjmiemy, z pewnością zawsze warto!